osmanavci.com

aklıma gelen herşey

No public Twitter messages.

Facebook
RSS

Mercedes-Benz Türk A.Ş.

Oca - 31 - 2012
osmanavci


Tekrar merhaba arakadaşlar,

Bu yazıda sizlere Mercedes ile  PEP( Praktikanten entwicklungs programm )(Stajer gelistirme Programı) programı için yapmış olduğum mülakattan bahsedeceğim. Bu konuyuda iş görüşmesi olarak değerlendiriyorum.Çünkü PEP olabilmek için aynı işe alım gibi aşamalardan geçiyorsunuz.

Öncelikle sizlere kısaca PEP programından bahsetmek gerekirse PEP,  Mercedes-Benz Türk’ te kariyer sahibi olmanızı sağlayan bir staj programıdır.PEP,  başarılı bir kariyer için atacağınız ilk ve en önemli adımdır. Mezun olduğunuzda iş hayatıyla ilgili deneyim edinmiş olmanızı ve güvenli bir başlangıç yapmanızı sağlar.PEP, size Mercedes-Benz Türk’ ün iç yapısını öğrenme ve gelecekte yapmak istediğiniz işin detayları hakkında bilgi sahibi olma şansı tanır. Eğer kariyerinize Mercedes-Benz’ de devam edecekseniz tam zamanlı iş yaşamına başlamadan önce gerekli tüm bilgileri almış olursunuz.PEP’ e başvurunuz kabul edildiği takdirde Mercedes-Benz Türk’ te eğitiminize en uygun bölümde staj yapma hakkı kazanırsınız. Stajınızı yaparken iş hayatıyla ilgili deneyim edinirsiniz.PEP, üniversite son sınıfta olan öğrencilere geleceklerini şekillendirmelerini ve gelecekte birer Mercedes-Benz Türk çalışanı olabilmelerini sağlamayı amaçlayan bir staj eğitim programıdır.PEP’i hem lisans hemde YL eğitiminizde yapabilirsiniz.

PEP’e kariyer.net’ten başvuru yapmıştım.Daha sonra beni aradılar ve Hadımköydeki İK’ya ön görüşme için çağırdılar.İK ile görüşme CV’niz üzerinden işliyor ve ayrıca size iki paragraflık Türkçe metin verilerek bunu İngilizce veya Almanca’ya çevirmeni isteniyor(Hangi dili biliyorsanız).Almanca bilmiyenleri bildiğim kadarıyla üretimde görevlendirmiyorlar.Bu görüşmeden 1 gün sonra İK’dan bana Hilton Hotel’de yapılacak assesment için çağırıldım. Assesmenta bölümüne PEP almak isteyen veya assesmenta katılmak isteyen müdürler gelir. Assesment tam bir kurtlar sofrasıdır diyebilirim. Assesment 3 kısımdan oluşur ve iki grup ögrenci çarılır. İlk grup üretim deparmanı için,ikinci grup ise Satış,Pazarlama bölümlerinde PEP yapacak arkadaşlardan oluşur. İlk kısımda 10 a kadar yakın müdürün olduğu odaya grubunuzla girersiniz size bir vaka analizi yapmanız için problem verir. Bu kısımda müdürler sizin konuşma tarzınızı, sunum yatkınlığınızı ve olaylara getirebileceğiniz bakış açılarını ve takım çalışmasına uygunluğunuza bakar. Daha sonra 2. kısımda artık odaya müdürlerin karşısına tek çıkıyorsunuz. Bire bir görüşmeye girmeden önce bir sayfalık basit matematik yöntemlerini kullanarak çözebileceğiniz bir soru verdiler. Fakatsorunun cevabı bir kaç yolla çözüldüğünden kesin cevap bulamıyorsunuz.Denemeyin çözmeyi. Daha sonra içeriye girip bu sorunun cevabını anlatmanızı istiyorlar. Bence burda soruyu çözüp çözememene değil problemin çözümü için uyguladığın adımlara bakıyorlar. Sonrasında oturum muhabbet ediyorsun neler yapıyorsun,nerde okuyorsun, burda nerde çalışmak istiyorsun, Mercedes tarihi hakkında da sorular gibi çeşitli sorular soruyorlar. En sonunda seni bu müdürlerden biri beğenirse seni kapıyor. Ertesi gün maille kazananlara mail gönderilip istenilen belgeleri hazırlaması isteniyor.

9 kişi  assesment görüşmesine çağrıldı ve çağrılan kişiler arasında bende vardım ve kabul edildim. Şimdi  Mercedes-Benz Türk’te SSH(Satış Sonrası Hizmetler)’da Yüksek Lisans PEP öğrencisiyim. Ulaşım ve çalışma saatleri çok güzel. Haftanın sadece 3 günü işe gidiyorum,ve esnek çalışma saatleri de mevcut. Almanca bilmiyorum ve torpilim yok beni almazlar  demeyin çünkü benimde Almancam ve torpilim yok. Başvurmanızı tavsiye ederim.

Başka bir iş tecrübesi ile tekrar görüşmek dileğiyle..


Arçelik

Merhaba arkadaşlar, Bu yazımda Arçelikle olan iş görüşmesini anlatacağım.  Ben İTÜ ...

B/S/H/ (Bosch Siemen

Tekrar merhaba arkadaşlar, Bu yazıda B/S/H/ (Bosch und Siemens Housgerate- Bosch ...

Ford Otosan

Tekrar merhaba arkadaşlar, Şimdi de Fordla yapmış olduğum iş görüşmesinin aşamalarından ...

Mercedes-Benz Türk

Tekrar merhaba arakadaşlar, Bu yazıda sizlere Mercedes ile  PEP( Praktikanten entwicklungs ...

BSH-Bosch ve Siemens

Merhaba Arkadaşlar, Sizlere Atölye stajından hariç Bosch’da yaptığım Fabrika Organizasyon stajı ...