osmanavci.com

aklıma gelen herşey

No public Twitter messages.

Facebook
RSS

Ford Otosan

Oca - 31 - 2012
osmanavci

Tekrar merhaba arkadaşlar,

Şimdi de Fordla yapmış olduğum iş görüşmesinin aşamalarından bahsetmek istiyorum. Ford’a kariyer.net’ten Yeni Projeler Depatmanı için başvuru yapmıştım. Daha sonra İK’dan aradılar ve beni Ford’un Gölcükteki fabrikasına görüşmeye çağırdılar. Fabrikaya İK’ya gittiğimde öncelikle bi form doldurdum. Bu form sizin CV’nizde ne yazıyorsa onu içeren ve sorulardan oluşan bir form.Daha sonra 240 soruluk çoktan seçmeli ama 3 sn’de cevaplanabilecek kişilik envanterinizi belirleyen bir sınav yaptılar. Bu sınavın cevaplarını çıktı olarak alan İK beni bir odaya aldı görüşme için. İK ile olan görüşme CV üzerinden yürüdü. Nerde okuyorun,neler yapıyorsun,daha önce çalıştığın yerlerde neler yaptın,aktivitelerin vs. gibi sorular soruldu. Ters köşe olabilecek sorular yoktu. Daha sonra İK bu kişilik envanteri ve doldurmuş olduğum form ile birlikte beni Yeni Projeler Departmanına gönderdi.

Yeni Projeler Departmanı hakkında bilgi vermek gerekirse, bölüm kaynak,montaj,kalite kontrol ve boya olmak üzere 4 ana bölümden oluşuyor ve yeni model araçların üretilmesi için belirlenmesi gereken istasyonlar ve yapılması gereken herşey bu departmanda öncesinde belirleniyor.Ayrıca şuanda üretilen araçların üretiminden de sorumlu bölüm diyebilirim.Departmanda her bölümün müdürüyle tek tek görüştüm.Bu görüşmelerde İK’ya benzer olarak başladı fakat bu görüşmeler daha spesifik geçti.Burda öncelikle her departman müdürü kendi yaptıkları işlerden bahsettiler ve benim ne istediğimi sordular.Aynı zamanda sizin hangi bölüme yatkın olduğunuzu anlamak için belirli sorular sordular.Günün sonunda kaynak müdürüyle görüşme yaptım,mesai saatinin bitimine az kaldığı için görüşme yarım kaldı ve haftaya tekrar görüşmek üzere sözleştik.

Bi kaç gün geçmiştiki İK aradı ve Beşiktaştaki BritishSide’da İngilizce sınavı olmamı ve sonrasında Departman Koordinatörü(4 müdürün başındaki isim) ile görüşmeye çağrıldım. Bir hafta geçti ve ben yine Gölcüğe gittim öncesinde Kaynak müdürüyle görğştğm daha sonra kendisiyle Koordinatörün odasına gittik. Bu görüşme artık son görüşmeydi.Herşey bu görüşmeye bağlıydı. Görüşme çok stresli başladı.Koordinatör tarafından adeta psikolojik baskıya uğradım diyebilirim.Tam bir soruyu cevaplıyorsunuz hemen başka soru soruyor,adete sorular daldan dala atlıyordu.Görüşme sırasında soru cevaplarken pat diye önüme mantık sorularının bulunduğu bi kağıt uzattı ve bana şu iki soruyu cavaplar mısın dedi. O sırada kaltı odada gezindi,CV’mi inceledi İngilizce sınav sonucuma baktı.Bu görüşme çok önemli çünkü bu görüşmede baskı altındaki tavırlarınızı ortaya çıkartıyorsunuz.Aslında sizden istediği mantıklı,dürüst ve sakin cevap vermeniz. Ayrıca sizin takım çalışmasına uygunluğunuzu da ortaya çıkatıcak sorularda soruyorlar.Ben bunları iyi cevapladığımı düşünüyorum.Görüşmenin tek olumsuz tarafı okul oldu.Koordianatör işin fazlalığından bahsetti ve okulu aksatmak zorunda kalacağımı ve bu aksatmalar haftasonunu da şirkette geçirmeme neden olacağından bahsetti.Aynı zamanda kabul edilirsen Gölcükte ikamet etmemin zorunlu olduğundan bahsetti.Görüşme sonrasında bir mühendisle beraber fabrikayı gezdik ve cevaplarını beklemek üzere eve döndüm.

Aradan yaklaşık 7-10 gün geçti ve İK aradı. İşe kabul edilmişim ve İK ile maaş konusunu konuştuk. Ama İK’nın aradığı zamanla okulun ders programını açıklaması aynı zamana denk geldi ve haftanın en az 2 günü okula gitmek zorunda kalıyordum bu programa göre. Hem okul hem iş çok zor olacaktı.Haftanın 2 günü Gölcükten İstanbula gelecektim,haftasonları da Gölcük’te kalacaktım ve ev tutacaktım. 2 gün boyunca düşündüm, aileme ve arkadaşlarıma danışarak işi istemeyerek red ettim .
Başka bir iş görüşmesi ile tekrar görüşmek dileğiyle…


Arçelik

Merhaba arkadaşlar, Bu yazımda Arçelikle olan iş görüşmesini anlatacağım.  Ben İTÜ ...

B/S/H/ (Bosch Siemen

Tekrar merhaba arkadaşlar, Bu yazıda B/S/H/ (Bosch und Siemens Housgerate- Bosch ...

Ford Otosan

Tekrar merhaba arkadaşlar, Şimdi de Fordla yapmış olduğum iş görüşmesinin aşamalarından ...

Mercedes-Benz Türk

Tekrar merhaba arakadaşlar, Bu yazıda sizlere Mercedes ile  PEP( Praktikanten entwicklungs ...

BSH-Bosch ve Siemens

Merhaba Arkadaşlar, Sizlere Atölye stajından hariç Bosch’da yaptığım Fabrika Organizasyon stajı ...