osmanavci.com

aklıma gelen herşey

No public Twitter messages.

Facebook
RSS

Arçelik

Oca - 31 - 2012
osmanavci

Merhaba arkadaşlar,

Bu yazımda Arçelikle olan iş görüşmesini anlatacağım.  Ben İTÜ Isı-Akışkan Bölümünde Yüksek Lisans yapıyorum. Bir gün Arçeliğin AR-GE takım liderinden mail aldım. Kendisi mail adresime okuldan bi hocadan almış. İlgilenirsem eğer CV’mi kendisine iletmemi istedi. Yüksek Lisans’ta tezimi Arçelikle yapmak için başvuruda bulunayım dedim. Fakat CV’mi ilettikten sonra bana hiçbir geri dönüş olmadı, ve bu arada da arkadaşlarım mülakata çağrıldılar ve Arçeliğin Beyaz eşya fabrikasında işe başladılar. Ama Arçelik isteğim kesilmiş değildi. Bunun için tezini Arçelikle yapan arkadaşlara danıstım. Bi arkadaşım Çerkezköydeki kurutma makinaları ve elektrik motorları fabrikasına Yüksek Lisans alındığını söyledi ve insan kaynaklarının mail adresini verdi. Bende CV’mi İK’ya attım. Daha sonra belirli bir süre sonra beni mülakata çağırdılar. Mülakata Arçeliğin İstantanbul sevisini kullandım. Ve mülakat süreci başlamış oldu.

Öncelikle sabah İK’da yetkili kişiyle kısa bir konuşma yaptım. Nu arada benim gibi bir arkadaş da vardı mulakata gelen. Öncelikle bir kaç form verdiler, formun içeriği CV’nizdeki içeriklerle aynı. Aynı şeyleri kısacası forma doldurdum. Daha sonra mantık sorularından oluşan süreli bir test verdiler. Süre 40 dakika kadardı. Daha sonra çözüm için kolay matemetik bilgilerini kullanacağınız başka bir sınav yapmaya başladılar. Bu sınavda 40 dakika kadar sürdü. Tabi bu sınavları arka arkaya yapmadıkları için baya bir süre geçiyor. En sonunda British Side’ın Koç Grubu için hazırlamış olduğu sınavı verdiler. Ve bu sınav için 1 saat veriyorlar. En sonunda “bütün sınavlar bitti hadi artık bitsede gitsek” demeye başlıyorsunuzki bu sefer İK ile birebir görüşme yapıyorsunuz. İK ile görüşmede genellikle kişiliğinizi ön plana çıkartacak sorular soruyorlar, zaten görüşme temel olarak CV’niz üzerinden yürüyor, çok abuk sabuk, moral bozucu, ters köşeden gelebilecek sorular sorulmuyor. Genellikle konuşma tarzınıza,kendinizi ifade ediş biçiminize, ve takım çalışmasına uygunluğunuzu değerlendiriyor. İK ile olan görüşme sizinle görüşmenin derinliğine bağlı olarak 1 saat kadar uzun sürebilir.

İK ile olan görüşmeyi tamaladıktan sonra beni Kurutma fabrikasındaki AR-GE takım liderine yönlendirdiler. Öncelikle kendisiyle İK’dekine benzer bir görüşme yaptım, bunun yanı sıra bölümüm hakkındada görüştük. Bu kısımda neden bu bölümü seçtiğim gibi birkaç soru soruldu. Bu ve bunun gibi gelecek olan sorular doğal ve heryerde gelebilecek sorular olduğundan bu soruların cevaplarını daha önceden belirlemeniz gerekmektedir. Daha sonra görüşmeye 2 adet müdür geldi ve kısa olarak görüştüğünüz şeyleri bi daha görüşüyorsunuz ki, baya sıkılmaya başlıyorsunuz. Fakat müdürlerle olan görüşmeler çok dikkat etmek gerekiyor, çünkü artık son görüşmeyi yapıyorsunuz. Müdürlerle olan görüşmede bana lisans eğitimi sirasında ne gibi projeler yaptığım ve neden YL’da Isı-Akışkanı seçtiğimi ve gelecekte neleri plandığım gibi çok spesifik olmayan sorular soruldu.

Sonuç olarak saat 8′de gittiğim fabrikadan akşam 5′te çıktım. Eğer kabul edilirseniz haftanın 4 gününü fabrikada AR-GE departmanında geçireceksiniz, ve bu yapılan sözleşmeye göre 18 aya kadar sürmektedir. Bu süre boyunca hem fabrikadaki projelerde yer alıyorsunuz hemde kendi tezinizi Arçeliğin AR-Ge departmanında yapmış oluyorsunuz. Ayrıca aylık  1250 TL gibi azımsanmayacak bir ücret de alıyorsunuz, tabiki sigorta ve servis imkanı da dahil.


Arçelik

Merhaba arkadaşlar, Bu yazımda Arçelikle olan iş görüşmesini anlatacağım.  Ben İTÜ ...

B/S/H/ (Bosch Siemen

Tekrar merhaba arkadaşlar, Bu yazıda B/S/H/ (Bosch und Siemens Housgerate- Bosch ...

Ford Otosan

Tekrar merhaba arkadaşlar, Şimdi de Fordla yapmış olduğum iş görüşmesinin aşamalarından ...

Mercedes-Benz Türk

Tekrar merhaba arakadaşlar, Bu yazıda sizlere Mercedes ile  PEP( Praktikanten entwicklungs ...

BSH-Bosch ve Siemens

Merhaba Arkadaşlar, Sizlere Atölye stajından hariç Bosch’da yaptığım Fabrika Organizasyon stajı ...